bankové karty a peniaze na kope

Veľký prehľad typov bankových účtov slovenských bánk

Aké typy účtov ponúkajú naše banky? Vyznáte sa v tom alebo si vždy necháte poradiť od milej pani za okienkom? 

My Vám prinášame stručný a jasný prehľad účtov, na ktoré narazíte v slovenských bankách. Nech sa vyznáte a môžete sa rozhodovať samostatne. 

Bežný účet

 

Tento typ účtu určite poznáte (a pravdepodobne aj využívate). Je určený na bežné bankové operácie, predovšetkým na to, aby Vám mohol zamestnávateľ poslať výplatu, zaplatiť faktúru alebo štát poslať dôchodok a podobne. Zároveň sa z neho dajú platiť pravidelné výdavky formou trvalého príkazu, inkasa, ale aj jednorazové platby v SR, do zahraničia (ktoré už ale môžu byť spoplatnené, hlavne ak posielate peniaze do krajiny s inou menou ako je euro).

Ďalšou možnosťou (v prípade, že k nemu máte vystavenú debetnú kartu) je platiť kartou v obchodoch a vyberať si peniaze z bankomatu.

Pri debetnej karte si dajte veľký pozor. Už dávno neplatí, že bez PIN-u sa z nej nedajú vybrať peniaze. Nehovoríme iba o bezkontaktných platbách, ale aj o nákupoch cez internet, kde na realizáciu platby stačia IBA údaje uvedené na karte, bez nutnosti zadať PIN.

Nevýhodou tohto typu účtu sú poplatky za jeho vedenie, avšak vo väčšine prípadov je možné ich bežným používaním účtu (platby kartou, prichádzajúci príjem, trvalé príkazy) znížiť na nulu.

Je možné ho využiť na dočasné odloženie peňazí (do jedného roka), napr. na dovolenku, ale na tieto účely je oveľa vhodnejšie využiť sporiaci účet, o ktorom si povieme neskôr.


Kalkulačka a pero na výpise.

Študentský účet

 

Je to vlastne podkategória bežného účtu, ktorý je určený deťom, resp. študentom (väčšinou do 26 rokov). Hlavnou výhodou sú pri nich zväčša nižšie (resp. žiadne) poplatky. Vo všetkých ostatných vlastnostiach je totožný s obyčajným bežným účtom Je to vhodný typ účtu pre mladého človeka, aby sa začal zoznamovať s bankovým systémom a mal prístup k svojim peniazom.

Podnikateľský účet

 

Je potrebný pre s.r.o.-čky a akciové spoločnosti. Využívať by ho však mali tiež živnostníci, aj kvôli daňovému úradu. Nevýhodou sú často ešte o niečo vyššie poplatky ako pri bežných účtoch. Banky však často poskytujú pri založení tohto typu účtu benefit, kde počas prvého roka neplatíte poplatky.

Sporiaci účet

 

Tento typ účtu je, ako už samotný názov napovedá, určený na sporenie. Momentálne úrokové sadzby sú však príliš nízke, aby bolo možné nejako zaujímavo zhodnotiť uložené finančné prostriedky. Aj preto je vhodné ich použiť iba na krátkodobé sporenie, maximálne na 2-3 roky.

 Určite je ale dobré mať tento typ účtu založený, pretože aj keď vysoké zhodnotenie nedosiahnete, omnoho dôležitejšie je mať finančnú rezervu odloženú mimo bežného účtu. Rovnako aj akékoľvek krátkodobé sporenie.

Je to z dôvodu lepšieho prehľadu o stave Vašich financií, aby ste vždy vedeli, ako ste na tom a neplietol Vás neustále sa meniaci stav bežného účtu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články