Oplatí sa investovať v banke alebo cez finančného sprostredkovateľa?

Máte úspory na bežnom či sporiacom účte v banke a radi by ste ich výhodne investovali? Opýtali sme sa odborníkov, aký je rozdiel pri investovaní v banke a cez finančného sprostredkovateľa. Čo robiť, ak máte po ruke voľných 20-tisíc eur, a kam investovať menšie sumy, napríklad 50 eur mesačne?

Ak chcem začať investovať, mám ísť do banky, alebo sa radšej poradiť s finančným sprostredkovateľom?

František Burda, investičný analytik: Pokiaľ pôjde bežný človek do banky, dostane tam ponuku investovania len do fondov, ktoré banka ponúka. Možnosti investovania sú pre klienta takto veľmi obmedzené. Ak sa rozhodne poradiť s maklérom, ten mu môže predostrieť oveľa širšiu paletu investičných produktov. Takto je rozhľad klienta oveľa širší a môže si vybrať tú najefektívnejšiu možnosť investovania. 

Okrem toho maklér môže klientovi poskytnúť aj lepšiu poplatkovú štruktúru, čiže klient tak v konečnom dôsledku môže ušetriť. Skúsený maklér vie veľmi rýchlo a fundovane porovnať podmienky, zhodnotenie a poplatky vo viacerých investičných spoločnostiach. 

Lenka Buchláková, ekonomická analytička: Ako prvé pri investovaní je potrebné si určiť, na čo chceme peniaze použiť. Či chceme vytvoriť dlhodobú rezervu alebo napríklad alternatívny príjem. Či myslíme na svoj dôchodok, alebo budúcnosť svojich detí. Na trhu existuje množstvo aplikácií, cez ktoré viete investovať aj bez banky či makléra.

Neodporúčam to však, lebo týmto spôsobom môžete prerobiť nemalé sumy peňazí. Maklér má na rozdiel od banky či appky dennodenný prehľad o trhoch a vie vám najlepšie poradiť, do akého rizika sa môžete v rámci svojich finančných možností pustiť. Rovnako vie objektívne a nezávisle porovnať aj podmienky úverových alebo poistných produktov. 

Kam môžem investovať, ak mám k dispozícii 20 000 eur a nebudem ich potrebovať počas najbližších 10 rokov? Finančnú rezervu už mám vytvorenú. 

F. Burda: Aj keď 10 rokov je dostatočne dlhý investičný horizont, je potrebné poznať aj podrobnejší investičný profil klienta. Vo všeobecnosti však odporúčam, aby peniaze v tejto situácii rozdelil, môže to byť aj na dve rovnaké časti. 

Prvých 10 000 eur by som vložil do akciových ETF, s ktorými sú spojené nižšie poplatky v porovnaní s investovaním do klasických podielových fondov. Tým pádom dosahujú vyššie zhodnotenie. Druhá časť by smerovala do poistenia portfólia nákupom investičného zlata, pretože tlačenie peňazí sa nezastaví a peniaze sa budú časom znehodnocovať.

L. Buchláková: Ak je klient ochotný podstúpiť len malé riziko, odporúčam nech väčšiu časť peňazí investuje do konzervatívnych fondov, resp. nech hľadá s maklérom možnosti pre kombinované investovanie – časť peňazí vloží napríklad do dlhopisov a časť peňazí do akciových fondov. 

Ak je ochotný znášať vyššiu mieru rizika, to znamená, že je ochotný investovať riskantnejšie aby získal čo najvyšší výnos, mohol by investovať do zmiešaných alebo akciových fondov.

Kam si môže výhodne sporiť mladý človek, ktorý chce začať investovať pravidelne po 50 eur alebo 100 eur mesačne?

F. Burda: Akcie prinášajú z dlhodobého hľadiska vyšší zisk, ale aj tak by som peniaze rozdelil do viacerých sporení. Ochránite sa tak pred prípadnými korekciami, ktoré môžu na trhoch urobiť väčšie poklesy akcií. Preto odporúčam pravidelne sporiť do indexových ETF fondov a zároveň do zlata. Čo sa týka fondov, čím je doba turbulentnejšia, tým naše investované peniaze môžu priniesť väčšiu úrodu. Pri každom poklese trhov môžem za tú istú sumu sporenia nakupovať lacnejšie podiely vo fondoch, tie sa potom spočítajú a môžem ich v budúcnosti predať drahšie.

V tejto dobe odporúčam nešpekulovať a vybrať si fond s celosvetovým zastúpením akcií, pretože aktuálne ešte nie je jasné, ktoré krajiny sú z pandémie vonku. Zároveň znova spomeniem aj poistenie portfólia sporením do investičného zlata. Klientovi sa bude lepšie spávať, pretože zlato v čase prudkého poklesu akcií naberá na cene.

L. Buchláková: Odporučila by som akcie, ktoré sú jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania. Hodnota akcií síce kolíše, ale z dlhodobého hľadiska prinášajú vyššie zisky. Cena, za ktorú nakupujeme podielové jednotky vo fonde, sa totiž spriemeruje. Ak napríklad tento mesiac investujem 100 eur, môžem za to kúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu 5 eur. Ale o pol roka už za tých istých 100 eur môžem nakúpiť až 100 podielových jednotiek vo fonde. Práve toto sa stalo, keď nastala kríza a trhy sa prepadli o takmer tridsať percent.

Ľudia v podstate za tých istých svojich 100 eur nakúpili niekoľkonásobne viac podielových jednotiek a keď sa neskôr trh pomaličky spamätával, tak už na tom zarábajú.

Zaujímavé je aj zlato ako uchovávateľ hodnôt a v dobách neistoty na trhoch je investičnou kotvou. Treba si uvedomiť, že hodnota peňazí dnes nie je ničím podložená. Napríklad v časoch zlatého štandardu boli papierové bankovky kryté zlatom alebo v prípade mincí z neho boli priamo vyrobené. Táto investícia je ľahko dostupná takmer pre každého, pretože do zlata môžete investovať už od 25 eur mesačne.

Porovnajte si možnosti investovania aj online

Chcete sa poradiť o investovaní, lebo neviete, aký spôsob je ideálny pre vás? Na našej internetovej stránke nájdete aj praktický porovnávač investovania.

  • V závislosti od výšky vkladu a dĺžky zhodnocovania úspor vám okamžite porovná možnosti investovania naprieč celým trhom. 
  • Alebo sa obráťte na skúsených investičných špecialistov z FinGO.sk, ktorých nájdete v každom okrese na celom Slovensku.
  • Stačí ak nám zavoláte na 0800 60 10 60 alebo nám zanecháte vaše údaje a naše call centrum vás spojí s odborníkom vo vašom okolí.

 

Zdroj: www.fingo.sk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články