Pozor! Hypotéky budú od roku 2017 nedostupnejšie

Či už si potrebujete požičať na byt, dom alebo inú nehnuteľnosť a ak nemáte vlastné úspory, doteraz ste sa mohli spoľahnúť na to, že vám banky boli ochotné poskytnúť hypoúver aj na celú hodnotu zakladanej nehnuteľnosti (100%-ný). Avšak od nového roka Národná banka Slovenska sprísni svoje odporúčanie pre banky s cieľom znížiť počet tohto typu úveru.

Muž skákajúci pred domom

Doteraz to bolo voľnejšie

Pre komerčné banky platí aktuálne odporúčanie NBS: „Objem poskytovaných hypotekárnych úverov na 90 až 100 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti nesmie presiahnuť 15 % z celkového objemu hypoték.“ Banky si teda musia počas celého roka strážiť hypotéky tohto typu tak, aby neprekročili túto hranicu.

NBS toto odporúčanie zaviedla najmä preto, aby bol zabezpečený zdravý objem úverov na trhu a najmä udržateľnosť vývoja. V minulosti sa dali požičať hypotekárne úvery bežne na celú hodnotu nehnuteľnosti, dokonca banky požičiavali aj vyššie čiastky, pretože sa očakával neustály rast cien, a teda nemal byť problém s hodnotou zabezpečenia. Kríza v rokoch 2008 až 2009 avšak ukázala, že ceny nehnuteľností nemusia neustále len rásť.

Namiesto 15 % bude už len 10 %

Pre rok 2017 sa pripravuje zmena – hranica na objem úverov na 90 až 100 % hodnoty nehnuteľnosti sa zníži z 15 % na 10 %. Navyše, banka plánuje toto opatrenie už vydať nielen ako odporúčanie, ale ako legislatívne záväzný akt, takže banky by ho museli rešpektovať.

Táto zmena zasiahne aj 100 % hypotéky pre mladých, kde dochádzalo ku kombinácii hypotéky so štátnym príspevkom a komerčnej hypotéky, pomocou ktorej bolo možné rozdiel dofinancovať. Práve mladší ľudia s nižšou bonitou a nižším príjmom, ktorí nebudú mať napríklad aspoň 20 % zo sumy nehnuteľnosti našetrené alebo odložené bokom, budú mať najväčší problém. Pre tých, ktorým banka nedá hypotéku na plnú sumu nehnuteľnosti, tak ostane jedinou možnosťou zobrať si na rozdiel buď spotrebný úver, prípadne si vybaviť stavebný úver v stavebnej sporiteľni. Toto všetko znamená ale komplikácie, vyššie náklady a dlhšiu dobu riešenia hypotéky. Ak teda plánujete kúpiť alebo stavať nehnuteľnosť, začnete riešiť hypotéku v tomto roku čím skôr.

Zdroj: http://www.hyperfinancie.sk/magazin/hypoteka-na-100percent-bude-v-2017-menej-dostupna/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články