kreditná, debetná karta v ruke

Debetná vs. kreditná karta, aký je medzi nimi rozdiel?

Na trhu existujú dva najzákladnejšie  najbežnejšie typy platobných kariet. Sú to DEBETNÁ KREDITNÁ platobná karta.

Aj keď minimálne jednu z nich máte určite v peňaženke a zhruba polovica ľudí využíva obe, len málokto pozná rozdiel medzi nimi. V skutočnosti sú to však dva VEĽMI odlišné typy kariet.

Debetná platobná karta

Túto kartu má viac ako 90% klientov bánk. Je to platobná karta, ktorú dostanete pri založení účtu (ak s tým súhlasíte).

Je určená predovšetkým na výbery hotovosti z bankomatu, ale bez-problémov je možné ňou platiť aj za tovar v obchodoch, alebo na internete.

Najdôležitejším rozdielom medzi touto a kreditnou kartou je to, že k platbám využívate vlastné finančné prostriedky, ktoré máte na svojom bežnom účte. Prípadne môžete čerpať prostriedky z DEBETU, t.j. z povoleného prečerpania, ak Vám banka poskytla túto možnosť. V princípe sú to však stále prostriedky vedené na Vašom bežnom účte.

 

Kreditná platobná karta

Na rozdiel od debetnej karty vyššie, v prípade „kreditky“ je to presne naopak. Ak požiadate o jej vydanie, banka Vám schváli úverový rámec (t.j. koľko peňazí si môžete maximálne požičať).

Je určená predovšetkým na platby v obchodoch prípadne na internete. Ak aj máte možnosť vybrať si peniaze z bankomatu, bude to určite s vysokým poplatkom.

Akonáhle touto kartou zaplatíte požičali ste si vlastne peniaze od banky. Toto je najzásadnejší rozdiel.

Keď pri debetnej karte vlastne platíte svojimi peniazmi, pri kreditnej karte si používate vlastne peniaze banky, ktoré si od nej požičiavate.

Tak ako každý iný úver, aj tento je úročený. A dokonca celkom vysoko. T.z. že zaplatiť kreditkou (resp. požičať si peniaze od banky) môže vyjsť celkom draho.

vkladanie kreditnej karty do bankomatu

Nemusí to však byť nutne nevýhodné. Určite poznáte príslovie „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“. V prípade kreditky to platí možno dvojnásobne!

Pri kreditných kartách funguje „bezúročné obdobie“, zväčša 40-50 dní. To znamená, že keď do 40 dní od zaplatenia peniaze na účet kreditnej karty vrátite, neplatíte žiadny úrok.

V praxi to funguje tak, že ňou celý mesiac platíte. Po výplate tam peniaze na chvíľu vrátite a okamžite ňou môžete začať platiť. Takýmto spôsobom vlastne získate akoby jednu výplatu „k dobru“ J.

Ak si však nedáte pozor a stav účtu nevyrovnáte včas, naskočia Vám dosť vysoké úroky, ktoré sú často porovnateľné s úrokmi nebankových spoločností.

Preto buďte opatrní a využívanie kreditnej karty dobre zvážte. Zároveň sa nezabudnite opýtať na ročný poplatok za vedenie kreditnej karty, ktorý zvykne byť od 5 – 20€.

Mnohým ľuďom však pomáha udržovať si prehľad o svojich výdavkoch tým, že ňou platia výhradne za potraviny, oblečenie a drogériu. Vďaka tomu majú jasný prehľad o týchto výdavkoch, čo im pomáha lepšie plánovať svoj rodinný rozpočet.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články