Aktívny vs. pasívny príjem a jeho formy

Možno ste už počuli vetu: “Nechajte vaše peniaze pracovať za vás.”

Mohli ste sa s ňou stretnúť napríklad v bankách, ktoré ponúkajú rôzne vkladné knižky, podielové fondy a iné finančné produkty. Alebo pri uzatváraní poistky, pričom váš poistný poradca určite s obľubou túto vetu používa. A ak je dobrým poradcom, aj by ju používať mal.

Ako zarába peniaze bežný smrteľník?

Väčšina z nás každé ráno vstane a ide do práce. Odpracuje 8 – 9 hodín, víkendy má voľno a v pondelok opäť ide do práce, kde svojmu zamestnávateľovi predá svoj čas. Na konci mesiaca dostane výplatu za čas, ktorý v práci strávil a na ďalší mesiac sa všetko začína odznova.

Čo sa však stane, ak by sme sa rozhodli na ďalší mesiac neprísť do práce? Samozrejme, že náš zamestnávateľ by nám nezaplatil ani cent. Náš aktívny príjem by klesol na nulu.

Rozdiel medzi aktívnym a pasívnym príjmom

Aktívny príjem je teda generovaný len vtedy, ak sa aktívne zapájame do jeho tvorby. Venujeme mu čas, energiu, vedomosti, fyzické i duševné schopnosti. Kľúčovým slovom je v tejto definícii čas. Bez investovania svojho času sa aktívny príjem zastaví. A neplatí to len pre klasického zamestnanca ale aj pre menšieho podnikateľa, resp. živnostníka. Ten tiež, ak nie je fyzicky prítomný vo svojej firme, prestane generovať aktívny príjem.

Pasívny príjem je tvorený bez ohľadu na to, či sme pri tom fyzicky prítomní. Hlavné je venovať mu svoj čas. Príkladom z bežného života sú napr. úroky v banke, na vkladnej knižke, alebo podielové fondy či životné poistky. Okrem týchto finančných produktov, ktoré sú bežne dostupné každému z nás, existujú ďalšie oveľa atraktívnejšie formy pasívneho príjmu, na dosiahnutie ktorých je však potrebné čo-to o financiách a ich fungovaní vedieť.

50 eurová bankovka v peňaženke

 Druhy pasívneho príjmu

Ako sme si povedali, pasívny príjem je príjem, ktorý nám plynie bez toho, že by si vyžadoval našu aktívnu účasť. Neznamená to, že vy nepohnete ani prstom. Naopak. Na začiatku vynaložíte veľakrát niekoľkonásobne väčšie úsilie ako v zamestnaní. Obetujete svoj voľný čas, prísne dodržiavate pravidlá rodinného rozpočtu, aby ste udržali výdavky nižšie ako príjmy a budete ochotní sa vzdelávať. A po niekoľkých mesiacoch, často až rokoch, sa vám vynaložené úsilie začne vracať v podobe príjmov, ktoré postupne prestanú byť závislé od času, ktorý im venujete.

Tí, ktorí nie sú ochotní pre svoju zabezpečenú budúcnosť niečo obetovať, sa k pasívnemu príjmu nikdy neprepracujú.

Existuje veľa druhov a foriem pasívneho príjmu. Najbežnejšie z nich však sú:

  • príjem z podnikania,

  • príjem z portfólia,

  • príjem z prenájmu nehnuteľností.

1. Príjem z podnikania v tomto prípade nejde o živnostníka, ktorého príjem sa odvíja od času, ktorý svojej firme venuje. Aby firma mohla generovať pasívny príjem, musí za menej času peňazí, s menším úsilím ale v rovnakej a vyššej kvalite poskytnúť väčšiemu množstvu zákazníkov svoje služby.

2. Príjem z portfólia – tento využíva väčšina z nás a mnohí o tom ani netušia. Ak máte účet v banke, pravdepodobne vám pripisujú úroky. Určite zaujímavejšie sú príjmy z držania akcií, dlhopisov alebo iných aktív, ktoré sú dnes dostupné prakticky pre každého.

3. Príjem z prenájmu nehnuteľností – patrí určite k najatraktívnejším a mnohí si myslia, že je bezprácny. Opak je však pravdou. Aj keď pri správnom pláne, prístupe, vedomostiach a sledovaní trhu s realitami, sa môže investovanie do nehnuteľností stať skutočne “zlatou baňou“.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články