3 rady na čo si dať pozor pri kúpe bytu

Jednou z najväčších investícií v ľudskom živote býva kúpa vlastného bývania. Na čo si dať pozor pri kúpe bytu či domu? Je to iba úver a výška jeho úroku? 

Na Slovensku zvyknú ľudia vymeniť za svoj život od jednej do troch nehnuteľností. Niektorí ľudia žijú v jednej celý život. Je to miesto, kde strávime významnú časť svojho života, preto je dôležité venovať výberu správneho bývania náležitú pozornosť. Zároveň je to položka, ktorá vie významne ovplyvniť domáci rozpočet. 

Kupujúci by si mali pred samotným výberom a následnou obhliadkou najprv ujasniť, čo chcú vlastne kúpiť. Koľko sú ochotní za to zaplatiť. A akým spôsobom chcú nehnuteľnosť financovať.

Základné otázky, ktoré nám pomôžu pri kúpe bytu

Treba sa rozhodnúť:

A) Aká je moja predstava o bývaní?

Chcem kúpiť byt alebo dom?

Koľko izieb by mal mať?

B) Aké sú moje finančné možnosti?

Aký mesačný nájom spolu s energiami a ďalšími platbami som ochotný zaplatiť?

Akú sumu som ochotný investovať do kúpy?

Akú sumu som ochotný investovať do rekonštrukcie a zariadenia?

 C) Kde vezmem peniaze na byt?

Kúpiť nehnuteľnosť na úver či v hotovosti?

Bude mi banka ochotná požičať?

Na čo všetko sa musím pripraviť?

zariadenie v interiéry moderného bytu

Naša prvá rada znie – zodpovedajme si otázky o bývaní. Najlepšie písomne. Ak sa nájde otázka, na ktorú nepoznáme odpoveď, získali sme dôležitú zbraň, ktorá nám pomôže ujasniť si predstavu o novom bývaní.

Načo si dať pozor pri kúpe bytu či domu? Jednoznačne na možnosti financovania.

V dnešnej dobe sa často využíva financovanie bývania na úver. Výberom nesprávneho financovania sa môže kúpa bývania dramaticky predražiť. Niekedy túžime po novom bývaní tak intenzívne, že začneme ignorovať ostatné skutočnosti. Je dôležité si uvedomiť jednu vec. Ak sa kúpou nového bývania ideme zadĺžiť na 15 až 30 rokov, nemali by sme sa unáhliť. Na niektoré rozhodnutia je lepšie sa párkrát vyspať.

Ak chceme nové bývanie financovať na úver, mali by sme si najskôr overiť, či je to v našom prípade možné. Aj keď dnes v každom reklamnom bloku banky komunikujú výhodnosť svojich úverov, neznamená to, že nám úver musia poskytnúť. Môže sa stať, že vzniknú komplikácie. Môžeme mať v práci kontrakt na dobu určitú. Pracovať príliš krátko u nového zamestnávateľa. Pracovať v zahraničí. Náš zamestnávateľ za nás neodvádza odvody. Firma, v ktorej pracujeme, je v konkurze. Sme vo výpovednej lehote. V minulosti sme mali nesplácané úvery alebo pôžičky a máme záznamy v úverovom registri. Máme síce vyšší príjem, ale na papieri vyplácanú len minimálnu mzdu. Máme optimalizované daňové priznanie s minimálnym ziskom či dokonca so stratou. Potrebujeme 100 % financovanie, aby sme si mohli kúpu bývania dovoliť.

bankovka položená na stĺpcoch z mincí

Toto je niekoľko situácií, ktoré nám môžu cestu k novému bývaniu prekaziť. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí chceli kupovať nové bývanie na úver. Zaplatili zálohu. Pritom ešte ani nevedeli, či nájdu banku, ktorá ich bude ochotná financovať. Mnohí tak prišli o peniaze, keďže ich záloha prepadla. Zostali bez nového bývania aj bez peňazí.

Naša druhá rada znie – predtým, ako zaplatíme zálohu, overme si, či nám vôbec banka úver poskytne.

Ľudia pri kúpe nehnuteľnosti väčšinou podceňujú  jej stav.

Na čo si dať pozor pri prehliadke nehnuteľnosti?

Prvotná prehliadka býva často aj posledná a trvá do 15 minút. Treba si uvedomiť, že je to veľká investícia a pre mnohých aj životná udalosť. Mali by sme preto kúpe bývania prikladať väčší dôraz. Ak chceme za bývanie vyplatiť niekoľko desiatok tisíc a zadĺžiť sa na 15 – 30 rokov, odporúčame vám zavolať si niekoho zo známych, kto vie odhadnúť stav nehnuteľnosti. Nie je najlepším riešením kupovať mačku vo vreci a nie vždy nám predávajúci musí o stave nehnuteľnosti povedať pravdu. Pri samotných bytoch je to jednoduchšie, tam sa dá prehliadka spraviť za kratší čas. Pri kúpe domu je to omnoho zložitejšie. Každý dom je špecifický a po prvej obhliadke, pokiaľ nás dom zaujal, by mala prísť ďalšia. Mali by sme prísť s človekom, ktorý sa stavbe ako takej rozumie a vie zhodnotiť jej stav. Tiež by mal vedieť spočítať investície do jej rekonštrukcie alebo opravy.

Naša tretia rada znie – predtým, ako byt kúpime, overme si cez odborníka stav nehnuteľnosti.

Tieto 3 rady slúžia ako kompas pre každého, kto sa nechce sklamať alebo pripraviť o peniaze. Sú to 3 najčastejšie dôvody, kedy sa kúpa nového bývania môže značne predražiť.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články