sporiace prasiatko s mincami

Vyberáme vhodné stavebné sporenie

Hneď na začiatok by asi bolo fajn povedať, že stavebné sporenie už nie je ani zďaleka tak výhodné sporenie ako kedysi. Aktuálne zhodnotenie na sporení je iba o niečo lepšie, ako sporiace účty v bankách.

Napriek tomu je to stále vhodný produkt na strednodobé sporenie pre ľudí, ktorí hľadajú garantované zhodnotenie (aj keď mnohokrát sa zabúda na to, že štátna prémia sa môže kedykoľvek meniť a teda ak si dnes zakladáte stavebné sporenie, o rok už môže byť tento štátny príspevok úplne iný).

Oveľa viac však začína byť zaujímavejšia možnosť získať výhodný úver, najčastejšie ako dofinancovanie hypotéky, príp. rekonštrukcie. Stavebný úver s 2,90% garantovaným úrokom ako ja medziúver s úrokom 5 – 8 % ponúka ešte celkom prijateľné podmienky. Financovanie prostredníctvom spotrebného úveru, už je predsa len drahá forma.

Preto pri správnom výbere stavebného sporenia je veľmi dôležité určiť si, na aký účel ho budem chcieť využiť.

Bude to vyložene iba na sporenie? Prípadne chcete sporiť deťom? Alebo sa chcete pripraviť na kúpu/rekonštrukciu bývania?

V prípade sporenia sa využíva na porovnanie produktov „rendita“, čo je vlastne skutočné zhodnotenie finančných prostriedkov po odpočítaní poplatkov a dane z výnosu. V tomto porovnaní vychádza najvýhodnejšie ČSOB stavebná sporiteľňa (avšak iba za určitých podmienok).

mince  na kope

V tesnom závese je to Prvá stavebná sporiteľňa, v ktorej však nie je potrebné splniť žiadne extra podmienky. Rovnako je to sporiteľňa s najväčšou pobočkovou sieťou v SR, čo môže byť výhoda, keď potrebujete čokoľvek vybaviť.

Na treťom mieste je to Wustenrot stavebná sporiteľňa, ktorá má špecifický produkt určený pre celú rodinu, kde sa pre všetkých členov rodiny zakladá iba jediná zmluva, čo znamená nižšie poplatky. Aj naproti tomu však poskytuje celkovo najnižšie zhodnotenie.

Rozdiely medzi všetkými spoločnosťami sú v oblasti sporenia v podstate zanedbateľné. Vo finále sa jedná o rozdiely cca 10 – 40 €.

Dôležitejší je správny výber dobrej sporiteľne v prípade, ak budete chcieť neskôr využiť niektorý z úverových produktov. Tu už sa rozprávame o rozdieloch rádovo v stovkách až tisícoch eur.

Táto oblasť je však už omnoho náročnejšia a poskytuje mnohé možnosti, resp. kombinácie, preto nie je možné povedať, ktorý konkrétny produkt, prípadne spoločnosť je najlepšia.

V tomto prípade už by stálo určite za to, poradiť sa s odborníkom na oblasť stavebného sporenia. Ideálne však s niekým, kto zastupuje všetky tri sporiteľne a poskytne Vám objektívne a nezaujaté  informácie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články