Poistenie, jeho história a zrod v starovekom Egypte

Zaujíma vás, ako vlastne vzniklo poisťovníctvo, resp. prvé poistenie? Myslíte, že to bol nejaký šikovný podnikateľ, ktorý prišiel na to, ako z ľudí vylákať peniaze? Alebo to bolo úplne inak?

Poisťovníctvo má skutočne bohatú históriu. K jeho dnešnej podobe viedla veľmi dlhá cesta, ktorá začala už v starovekom Egypte pri stavbe pyramíd. Vydajme sa na cestu do minulosti a pozrime sa spoločne na to, čo trápilo našich predkov a ako to vyriešili.

EGYPT – zrod poistenia

V starovekom Egypte žil Mustafa s rodinou. Jeho povolaním bolo staviteľstvo. Bol to chudobný človek, ktorý sa snažil uživiť svoju rodinu, ako sa dalo. Túžil po tom, aby sa mala jeho rodina lepšie. Potreboval preto zarábať viac peňazí. Práce v ich meste bolo málo a väčšinou bola táto práca aj zle platená. V tej dobe sa začínala stavba ďalšej pyramídy. Bola to však ťažká práca, aj keď v tej dobe pre staviteľov veľmi dobre platená. Problém bol však v tom, že pri tejto práci bola aj vysoká šanca vážnych úrazov, dokonca smrti. Mustafa bol múdry muž. Uvedomoval si, že ak by sa mu niečo stalo, nemohol by ďalej pracovať. Svoju rodinu by dostal do ešte ťažšej situácie, než v akej už boli.

Na stavbe pyramídy pracovalo aj veľa jeho priateľov. Jedného dňa dostal vynikajúci nápad. Dohodol sa so svojimi priateľmi, že ak by sa niekomu z nich niečo stalo, ostatní sa postarajú o jeho rodinu. Keďže táto práca bola naozaj slušne platená, dovoľovala postarať sa aj o rodiny kolegov. Takýto skvelý nápad sa čoskoro rozšíril medzi všetkých staviteľov s rodinami. Vznikla dohoda, že ak sa niekomu pri stavbe pyramídy niečo vážne stane, z výplat jeho kolegov sa budú posielať príspevky jeho rodine.

Jeho myšlienka sa ďalej rozširovala a pomohla mnohým rodinám prežiť ťažké obdobia. Postavil tak základy poistenia, ako ho poznáme dnes.

RÍM – obchodné Stredomorie

O pár storočí neskôr žil v Ríme podobný muž. Volal sa Igantus. Trápili ho podobné problémy ako Mustafu. V tej dobe sa však už pyramídy nestavali. Rímska ríša sa vtedy rozprestierala pozdĺž celého Stredozemného mora. Aktívne sa obchodovalo. Rôzne mestá boli závislé od tovaru z miest na druhom konci ríše a naopak. Väčšina tovaru sa vtedy dopravovala loďami krížom-krážom naprieč Stredomorím. A túžba po tovare z iných končín sa stále zvyšovala.

Preto sa Igantus rozhodol, že si kúpi loď a stane sa obchodníkom. Keďže nemal dostatok peňazí na jej kúpu, musel sa ešte aj zadĺžiť. Lode však neboli také dokonalé ako dnes a často sa stávalo, že sa aj pri slabšej búrke potopili. Ďalšou hrozbou boli piráti, ktorí sa živili kradnutím tovaru z lodí. Hrozilo mu, že v prípade potopenia alebo lúpeže by stratil všetok tovar na palube. Navyše by musel loď splácať po zvyšok života.

Tieto riziká museli podstupovať všetci majitelia lodí. Často počúval, ako jeho kamaráti prišli kvôli pirátom alebo búrke o celý majetok. Jedno ráno dostal nový nápad.

„Čo keby sa dohodol s ostatnými obchodníkmi, že by znášali tieto riziká spoločne?“

 Našiel skupinu desiatich obchodníkov, ktorých táto myšlienka veľmi zaujala.

V prípade, že by sa jedna z 10 lodí potopila s tovarom, alebo by ju prepadli piráti, spôsobenú škodu by znášali spoločne 1/10. V praxi to znamenalo, že každý riskoval, že príde o časť zisku, ale nie o celý svoj majetok.

Vznikli tak prvé obchodné spoločnosti, ktoré spolupracovali na báze poistenia.

Anglicko – rozmach poistenia

Najväčší rozmach získalo poisťovníctvo a samotné poistenie vďaka rozvoju celého finančného trhu. Vďaka bankám a  používaniu peňazí ako univerzálneho platidla za tovar a služby sa stal veľmi jednoduchým aj systém poistenia. Dostával podobu blízku dnešnej. Platím si určitú sumu, zvolím si určitú ochranu a ak sa mi niečo stane, poisťovňa mi vyplatí stanovenú sumu. 

Systém to bol jednoduchý. Poisťovňa zbierala príspevky účastníkov a odkladala ich na kopu. Ak vznikla vážna situácia, tak z tejto kopy odobrali potrebnú sumu na plnenie pre poškodeného.

Zároveň v tejto dobe prichádza k rozmachu rôznych pripoistení. Poistiť sa dá smrť, úraz, choroba, trvalé následky, ale aj majetok.

Slovensko – moderná podoba poistenia

Moderný typ poistenia prichádza na Slovensko po roku 1989. Najmä v rokoch 1991 – 1993 nastal prudký rozmach poisťovníctva. Na trh prichádza mnoho komerčných životných poisťovní.

V roku 1994 vzniká na Slovensku Sociálna poisťovňa. Nahrádza Národnú poisťovňu a časom aj Slovenskú poisťovňu. Tým sa stáva výhradnou poisťovňou, zabezpečujúcou základné poistenie občanov SR v rôznych odvetviach.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články