Oplatí sa sporiť cez životné poistenie?

Na internete, ale aj medzi poistnými agentmi, existuje mnoho názorov na sporenie v životnom poistení. V konečnom dôsledku sa dajú rozdeliť na dva tábory. Niektorí tvrdia, že sporenie cez životné poistenie je to najlepšie sporenie s minimálnymi nákladmi a zaujímavým výnosom. Iní tvrdia, že sporenie v životnom je okrádanie ľudí. Kto teda klame? Ktoré tvrdenie je pravdivé?

Vypočujme si názory oboch strán a vyriešme spoločne tento problém raz a navždy!

SPORIŤ CEZ ŽIVOTNÉ POISTENIE? V ŽIADNOM PRÍPADE!

Prvá skupina ľudí sú tí, ktorí sporenie cez životné poistenie v žiadnom prípade neodporúčajú. Prečo? Je to vraj poplatkovo najdrahšie sporenie. Je výhodné jedine pre poistných agentov, ktorí z neho majú vysoké provízie.

Je tiež výhodné pre poisťovne, ktoré vďaka tomu zarobia viac peňazí.

Je dôležité vedieť, že existujú dva základné typy životného poistenia so sporením. Je ťažké ich hodnotiť spoločne, keďže sú značne odlišné. Väčšina argumentov je však spoločná pre obe.

NAJLEPŠIE SPORENIE? ŽIVOTNÁ POISTKA!

Na druhej strane stoja ľudia, ktorí používajú sporenie v životnom poistení ako liek na všetko. Odporúčajú ho ako najlepšie sporenie pre deti, rodičov, starých rodičov. Odporučili by ho hádam aj pre ešte nenarodené deti.

kapitálovom životnom poistení sľubujú výhodné sporenie s garanciou „výnosu“.

Investičné životné poistenie môže zaujať vysokými výnosmi na konci sporenia za pár desiatok eur mesačne.

Oplatí sa sporiť cez životné poistenie?

AKO JE TO TEDA V SKUTOČNOSTI?

Stretli ste sa už s týmito názormi? Čo myslíte, kto má pravdu?

Je naozaj tento typ sporenia drahý a neužitočný, alebo je to najlepšie univerzálne sporenie na trhu?

Pravda je v skutočnosti niekde medzi. Tak, ako v živote nie sú veci iba čierno-biele, aj v tomto prípade majú čiastočne pravdu oba tábory.

Na jednej strane môžeme získať v životnom poistení celkom zaujímavý výnos. Prístup k investovaniu na trhoch a v spoločnostiach, ku ktorým by sme sa ako obyčajní ľudia nikdy nedostali.

Zároveň však býva v životnom poistení mnoho druhov poplatkov, ktoré ho môžu posunúť zo skupiny „výhodné“ do skupiny „nevýhodné“. Patria sem nemalé náklady na províziu pre obchodníka. Ďalej rôzne vstupné, výstupné či administratívne poplatky, poplatky za správu a podobne.

Oplatí sa sporiť cez životné poistenie?

Tak čo teda? Oplatí sa mi sporiť cez životné poistenie alebo nie?

To záleží od toho, čo od sporenia očakávame. Výhodnosť tohto typu sporenia ovplyvňuje mnoho faktorov. Najväčší vplyv má dĺžka sporenia.

Čím dlhšie si v životnom poistení sporíme, tým to býva výhodnejšie.

Životné poistenie je odlišné od iných typov sporenia v tom, že ho musíme platiť pravidelne. V akomkoľvek inom type sporenia, ako napríklad stavebné sporenie, podielové fondy, sporiaci účet a podobne, záleží zväčša na nás, či si tam peniaze pošleme každý mesiac alebo nie.

Aj keď sa takáto variabilita môže zdať výhodná, častokrát to znamená, že v konečnom dôsledku nenasporíme plánovanú sumu. Jednoducho príde doba, kedy sa naša situácia zmení a prestaneme sporiť. Keďže v životnom poistení sú tieto platby povinné, v konečnom dôsledku by sme mali nasporiť želanú čiastku tak, ako sme plánovali. Aj keď to veľakrát môže byť náročné.

Na čo chceme tieto peniaze použiť?

Chceme si tvoriť rezervu? Chceme rýchlo zarobiť nejaké peniaze? Chceme si nasporiť peniaze na bývanie?

Tak v tomto prípade určite hľadajme iné alternatívy.

Čo keď plánujeme nasporiť svojmu dieťaťu peniaze na vysokú školu? Chceme z týchto peňazí predčasne vyplatiť hypotéku? Chceme si nasporiť peniaze na dôstojný dôchodok?

Môže to byť najvhodnejšie riešenie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zaújimať:

Súvisiace články